Tarih: 21.03.2011 |  Haberler
Komünist partileri : Libya saldırısını durdurun

Hindistan Komünist Partisi (Marksist), yaptığı açıklamada, NATO güçlerinin Libya'ya yönelik saldırısını lanetledi. Amerikan-Nato güçlerinin Irak'ta milyonlarca insanın ölümüne ve büyük tahribata yol açtığını, bugün de aynı şeyi Libya'da tekrarlamak istediğini belirten HKP(M), Libya'nın egemenliğinin kabaca çiğnendiğini vurguladı. Libya halkının korunacağına dair söyleme rağmen, ülke içi bir ihtilaftan yararlanarak rejimi değiştirmeye yönelik hesaplı bir müdahalenin uygulamaya konulduğunu belirtti.


HKP(M), Bahreyn halkının barışçı ayaklanmasını askerî müdahaleyle ezmek için Suudi Arabistan'la suç ortaklığı yapan ikiyüzlü Batılı devletlerinin, petrol zengini Libya'da ve Ortadoğu'da çıkarlarını korumak için fütursuzca güç kullandığına işaret etti. HKP(M), Hindistan'daki bütün demokratik ve ilerici güçlere, ABD ve müttefiklerinin bir Arap-Afrika ülkesine giriştiği bu en son askerî saldırıyı protesto etmeleri çağrısında bulundu.

Portekiz Komünist Partisi, Libya'ya karşı emperyalist saldırıyı kararlı biçimde kınadığını açıkladı. PKP; ABD, İngiltere ve Fransa'nın başını çektiği askerî saldırının, sadece Libya halkı için değil, hakları, demokrasi, egemenlik ve barış için mücadele eden herkes için ciddi sonuçlar doğuracağını vurguladı.

Portekiz hükümetinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Libya'ya yönelik müdahale ve saldırıya olumlu oy vermesini ağır şekilde kınayan PKP'ye göre, ABD ve müttefiklerinin saldırısı, “aynı zamanda, ayaklanarak sosyal ve politik hakları, özgürlük, demokrasi ve ülkelerinin gerçek egemenliği ve bağımsızlığı için mücadele eden bölgedeki diğer halklara karşı da yönelmiştir.” PKP, bütün ilerici ve demokratik güçleri, bu emperyalist saldırıyı protesto etmeye çağırdı.

Yunanistan Komünist Partisi, yaptığı açıklamada, “Libya'ya karşı Fransız-İngiliz kasaplarının önderliğindeki AB emperyalistlerinin, ABD'nin yardımıyla ve Yunanistan'ın katılımıyla başlattığı uluslararası emperyalist askerî müdahaleyi” kınadı. Bu saldırının “demokrasi ve özgürlük savunucusu AB”nin, “hür dünya”nın gerçek yüzünü ortaya koyduğunu belirten YKP, emperyalistlerin ve G. Papandreu'nun “insani amaçlarla” hareket ettiklerine dair iddialarının utanç verici bir sahtekârlık olduğunu, çünkü halk düşmanı otoriter hükümetlerle Afrika'da, Ortadoğu'da ve her yerde açıkça veya el altından işbirliği yaptıklarını vurguladı.

YKP'ye göre, emperyalistlerin derdi, Libya halkını korumak değil, Libya petrolünü ve doğal gazını ele geçirmektir. Libya halkı kendi sorunlarını kendi başına çözebilir. Kurtların onları korumasına ihtiyaçları yoktur.

YKP, Libya'ya saldıran güçlerin, krizin yükünü işçilerin sırtına yükleyen, özelleştirmeler, dayatmalar, toplu sözleşmelerin iptal edilmesi, açlık ücretleri yoluyla halkı sömüren güçler olduğunu vurguladı. Suda ve Aktio'daki Amerikan ve NATO üslerinin derhal kapatılmasını isteyen YKP, Yunan askerî uçaklarının ve gemilerinin derhal Libya'dan çekilmesi çağrısında bulundu.

 
İrtibat: 0212 - 245 28 11
E-posta: posta@urundergisi.com | RSS