Tarih: 06.05.2011 |  Haberler
Sosyalist Avukat Halit Çelenk'i Yitirdik

Avukatımız Halit Çelenk bağımsızlık, devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşayacak

Daha çok “Denizlerin avukatı” olarak bilinen sosyalist avukat Halit Çelenk, 1921 yılında Antakya'da doğdu. 1944 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi ve ömrü boyunca vazgeçmeyeceği avukatlığa başladı. Sosyalizm mücadelesine 1962 yılında Türkiye İşçi Partisi'ne üye olarak girdi. Denizlerin 6 Mayıs 1972 yılında idam edilmelerinin yıldönümünden bir gün önce Ankara'da hayatını kaybetti.

Sosyalist avukatımız Halit Çelenk, 90 yıllık ömründe hep ezilenlerle, dışlananlarla, işten atılanlarla, işkence görenlerle, tutuklananlarla birlikte oldu; onların sesi, soluğu, savunmanı oldu.

Halit Çelenk, hem 12 Mart, hem de 12 Eylül faşizmlerinde devrimcilerin ve sosyalistlerin savunmalarını bütün baskı ve yıldırma gayretlerine rağmen onuruyla korudu. Asla maddi olarak zenginleşmeyi hedeflemedi. Halkının yanında, sömürülenlerin yanında, ezilenlerin yanında bağırmadan, çağırmadan, sessizce ama dimdik durmasını bildi.

TİP, TKP, DİSK, Barış Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Dev-Yol, Türkiye Öğretmenler Sendikası, TÖB-DER, TBKP, Türk Tabibleri Birliği, İnsan Hakları Derneği ve isimli isimsiz pek çok örgütün avukatlığını üstlendi.

Sağlam hukuk bilgisiyle insan haklarının, söz ve ifade özgürlüğünün evrensel normlara kavuşması için defalarca yazılar yazdı, bilirkişilik yaptı.

“İdam Gecesi Anıları”, “THKO Davası, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Arkadaşlarının Sorgu ve Savunmaları”, “Devlet Güvenlik Mahkemeleri Niçin Kaldırılmalı”, “Hukuksuz Demokrasi”, “Umut Hangi Dağın Ardında”, “Barış Savaşçıları”, “Beş Kapı Beş Kilit” adlı eserleri kazandırdı.

Sosyalist avukatımız Halit Çelenk işçi sınıfının, devrimcilerin, sosyalistlerin, ilerici gençlerin bağımsızlık, devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşayacak. Devrim günü geldiğinde, bayrağımızı dalgalandıran emekçilerimiz onun da adına yer verecekler. 
İrtibat: 0212 - 245 28 11
E-posta: posta@urundergisi.com | RSS