Tarih: 05.10.2011 |  Haberler
Eski THKP-C kurucusu, 10 Eylül'cü Ziya Yılmaz yoldaş, yaşamını yitirdi

Ömrü mücadeleler içinde geçmiş, yüreği devrim ve sosyalizm için atmış, THKP-C kurucusu, Mahir Çayanların arkadaşı, 12 Mart faşist cuntasının idama mahkûm ettiği, 1974 affıyla cezası 30 yıla çevrilen, hapishanede tanıştığı TKP'nin militan kadrolarından biri haline gelen, 15 yıl içerde yatıp 1986'da infaz yasası değişikliğiyle hapiste çıktıktan sonra ise, o dönemde partiye hakim olan yenilenmeci, tasfiyeci, Gorbaçovcu çizgiye karşı Lenincilerin Komünist Birlik ve 10 Eylül çalışmalarına büyük omuz vermiş yoldaşımız Ziya Yılmaz'ı 5 Ekim 2011 tarihinde kaybettik.

Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

Aşağıda, Bianet'in ilgili haberini veriyoruz.

**

''Güç iştir çünkü bir tarihi insan gibi yaşamak, Bir hayatı insan gibi tamamlamak güç iştir"

Ziya Yılmaz hayatını kaybetti.

Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) kurucularından Yılmaz 73 yaşındaydı.

Bir süredir geçirmekte olduğu astım ve zatürre hastalığını yenemeyen Yılmaz'ın cenazesi Perşembe günü öğle saatlerinde doğduğu yer olan Fatsa'da toprağa verilecek.

Ziya Yılmaz hayatını kaybettiği İstanbul Süreyya Paşa Hastanesi'nden Çarşamba günü ailesi ve dostları tarafından Fatsa'ya uğurlanacak.

Yılmaz 1938, Fatsa ilçesi Bozdağ Köyü doğumlu. Ankara Yüksek Ticari ve İktisadi İlimler Akademisi'nden mezun olan Ziya Yılmaz Fatsa'da matbaa kurdu ve Yeşilfatsa gazetesini çıkardı.

1965-66 yıllarında Türkiye İşçi Partisi ilçe başkanlığını yaptı. Büyük fındık mitinglerinin öncüsü oldu. Fındık üreticisinin haklarını savundu.

1970'te THKPC'nin kurucuları arasında yer aldı. Mahir Çayan ve arkadaşlarıyla 70 döneminin öncülerindendi.
İsrail İstanbul Başkonsolosu Efraim Elrom'un kaçırılması olayında yer aldı.

Türkiye'nin bağımsızlığı ve sömürünün ortadan kaldırılması için tek yolun silahlı kurtuluş savaşı olduğuna inanan THKP-C'nin beyin takımındandı.

Mahir Çayan'ın en yakın arkadaşlarından olan Ziya Yılmaz TCK 146/1'den idamla yargılandı, 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ziya Yılmaz tutuklu bulunduğu Maltepe Askeri Cezaevi'nden 29/30 Kasım 1971 tarihinde firar etti. 19 Şubat 1972'de İstanbul'da gerçekleştirilen bir operasyonda yaralı olarak yakalandı.

15 yıl hapis yattıktan sonra 1986'da tahliye oldu. Malvarlığına konan haciz 36 yıl sonra kaldırılabildi.

Yılmaz'ın infaz kanununa göre hesaplanan cezasının 13 Ağustos 1983'te dolduğu, yaklaşık 3 yıl fazladan yattığı da tahliye kararına bilgi olarak geçti.

Daha sonra 10 Eylül dergisinin çıkarılmasında yer aldı. Çankaya Belediyesi Belediye Meclis Üyeliği de yaptı. Eşi, kedileri ve dostlarıyla yaşamını Ankara'da sürdürüyordu.