Sosyalist Dergi: 24 |  Unutma Köşesi |
İsmail Yılmaz’ı Unutmayacağız

(1955 - 11 Mart 2008)

1978 Petrol-İş genel kuruluyla birlikte Petrol-İş sendikası sınıf ve kitle sendikacılığı anlayışı temelinde Türk-İş içinde etkin bir sendika olma yoluna girdi.

Sendika içindeki birçok sendikal önder de bu sendikal anlayıştan etkilenmeye başladı.

İsmail Yılmaz da 1978 yılında Petrol Ofisi İstanbul bölge müdürlüğünde baş temsilci olmasıyla birlikte Birlik Dayanışma Hareketinden etkilenerek sendikal anlayışını bu yönde şekillendirmeye başladı.

Her zaman olgun ve deneyimli kişiliğiyle sorunlara duyarlı bir yaklaşım içinde oldu. 89 Bahar eylemlerinde İstanbul’da en etkili eylemleri gerçekleştiren Petrol Ofisi dolum tesislerindeki eylemde koordinasyonu sağlamada önemli görevler üstlendi. Kendi işyeri dışındaki grevlere, direnişlere, dayanışmalara sürekli katkı sağladı. Kemal Türkler’i anma toplantılarına düzenli katılan arkadaşlardan biridir.

Petrol-İş İstanbul şubesinin 1998’deki genel kurulunda idari sekreter olarak görev almasında bu anlayışları etkili oldu. Petrol Ofisi özelleştirme sürecinde Haramidere dolum tesislerinde 3 gün devam eden işyerini terk etmeme eyleminde üç gün üç gece işçilerle kalarak eylemin başarıyla noktalanmasında önemli katkıları oldu. Şubemize bağlı Kimya Teknik grevinde de gösterdiği duyarlılıkla işçilerin İsmail Abisi oldu.

Birlikte görev yaptığımız yıllar içinde, çalışma arkadaşlarıyla uyumlu temsilciler toplantılarında geniş perspektifler sunabilen, sorunların çözümüne mantıklı öneriler getiren bir yapıya sahipti.

Yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak aramızdan ayrılan arkadaşımızı her zaman saygıyla ve rahmetle anacağız.

Nesim Aksakal
Petrol-İş eski İstanbul Şube Başkanı 
Yazarın Diğer Yazıları
 Kemal Türkler’i Andık
 Kemal Türkler Yaşıyor, Savaşıyor!
 Unutma, Unutturma
 Harun Karadeniz’i Anıyoruz
 Canan Can Yoldaşımızı Kaybettik
 Mihri Belli Yaşamını Yitirdi
 Nâzım Hikmet Aramızda
 Sosyalist Avukat Halit Çelenk’i Yitirdik
 Devrim Kahramanları Unutulmaz
 Halil Çelimli’yi Kaybettik
 İbrahim Kaypakkaya’yı Anıyoruz
 İşçi Sınıfının Süleymanıyla Birlikte Yürüyoruz
 Orhan İyiler’i Yitirdik
 AHMET BİLGE (SUCU)
 Zekeriya Kılıcıkan

 
İrtibat: 0212 - 245 28 11
E-posta: posta@urundergisi.com | RSS