Sosyalist Dergi: 10 |  ÜRÜN |
Basın Açıklaması: SİP'in Çirkin Saldırısını Püskürteceğiz

SİP'in 11 Kasım 2001 tarihli kongresinde adını değiştirerek TKP adını alması üzerine, Türkiye Komünist Partisi'nin üye ve taraftarlarının dünya ve ülkemiz komünistlerine ve tüm ilerici güçlere yaptığı açıklamadır.Sosyalist İktidar Partisi (SİP) 11 Kasım 2001 tarihli kongresinde bir oldubitti gerçekleştirerek, Türkiye Komünist Partisi (TKP) adını aldığını ilan etme cüretini göstermiştir.

Dünya ve ülke komünistlerinin bildiği gibi, Türkiye Komünist Partisi 10 Eylül 1920'de Bakü'de, ülkemiz komünistlerinin Mustafa Suphi önderliğinde birleşme iradesini göstermesiyle kurulmuş ve o günden bu güne, kan ve can pahasına; bedeli, ölüm, sürgün, zindan olan bir mücadele sürecinden geçerek ulaşmıştır.

Türkiye Komünist Partisi'nin 80 yılı aşan tarihi, emektar üyelerinden genç taraftarlarına kadar enternasyonalizme, dünya komünist ve işçi hareketine, komünist ilke ve ülkülere, işçi sınıfına sadakatin tarihidir.

Türkiye Komünist Partisi'nin 80 yılı aşan mücadele tarihine, bu tarihi yaratan üye ve taraftarlarına ve komünist mücadelenin etiğine yapılan bu haksız, çirkin, kabul edilemez saldırıyı kınıyoruz.

Biz bu açıklamayı yapan ve açıklamaya katılan her yaştan kadın, erkek, tüm Türkiye Komünist Partisi üye ve taraftarları alenen ilan ederiz ki;

Türkiye Komünist Partisi'nin adı ve onurlu mirası bugüne kadar olduğu gibi, bu günden sonra da her türlü saldırıya rağmen korunacak, yapılan saldırı Türkiye Komünist Partililerin bilinci ve emeği ile püskürtülecektir. Ekim devrimi ve ulusal kurtuluş savaşının ateşleri içerisinde doğan TKP'nin üye ve taraftarları bu iradeye sahiptir.

23 Kasım 2001

 
Yazarın Diğer Yazıları
 Açıklama
 TKP Tüzük Taslağı
 TKP Program Taslağı
 TKP Yasal Kuruluş Hazırlık Konferansı Sonuç Bildirisi
 Tarihimizden
 Suphi'den Bilen'e Gelenek Yaşıyor
 Emperyalist Savaş Blokunun Pirus Zaferi
 Merhaba
 Dünya Komünist ve İşçi Hareketinden: Yunanistan Komünist Partisi Programı - II
 Gündemden
 Norveç'te Faşist Katliam
 15‑16 Haziran 1970'in Derslerini Tartıştık
 15-16 Haziran
 Ortadoğu'dan
 Selamlaşma