Sosyalist Dergi: 30 |  Unutma Köşesi |
Orhan İyiler'i Yitirdik

Uzun süredir kanserle boğuşan yoldaşımız ve dostumuz komünist aydın Orhan İyiler, bugün (25 Şubat 2011) sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Orhan İyiler, özellikle 12 Eylül diktatörlüğü ve Gorbaçov revizyonizminin yarattığı bozgun yıllarında, kapitalizme ve emperyalizme karşı devrim ve sosyalizm düşüncesini ayakta tutmak için bütün gücüyle uğraşan insanlardan biriydi. Makaleleri, konuşmaları, romanları, öyküleri, dersleriyle o karanlık dönemde insan onurunun canlı bir örneğiydi.

1989 1990 yıllarında 10 Eylül dergisi yazı kurulunda birlikte çalıştığımız yoldaşımız ve dostumuz, Ürün Sosyalist Dergi'nin 29 Ocak 2005'te düzenlediği TKP'liler Buluşuyor Dünden Bugüne, Bugünden Yarına 15'leri Anma etkinliğinde "Dünyanın Komünist Rönesansa İhtiyacı Var" başlıklı konuşmasında genç kuşaklara şöyle seslenmişti:

"Yoldaşlar, bir daha asla, bir daha kesinlikle, asla komünistlerin yozlaşmasına imkan vermeyecek bir sistemi, Marksist sistemi derinleştirerek Leninizm'in dehşetli güzel öğretisinden yola çıkarak yeniden insanoğlunun burçlarına vermek zorundayız. Mustafa Suphi'ler ve arkamızdaki binlerce şehitler ve binlerce destan ve binlerce büyük belgeler bizim mirasımızdır. Sizi bu bekliyor. Bir daha asla, çünkü dünya elden gidiyor. Bu yozlaşmanın hesabını mutlaka ve mutlaka sorarak yola çıkacak komünistler. Dünya halklarının istediği mücadeleyi, o gebe mücadeleyi, o her gün boy atan mücadeleyi alıp götüreceklerdir. Yaşasın Komünizm, Marksizm, Leninizm."

Her zaman saygı ve sevgiyle anacağımız Orhan İyiler'i devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşatacağız.


Kızıldere

12 Mart 1971 faşizmi, 39 yıl önce 30 Mart 1972'de THKP C ve THKO üyesi on devrimciyi Kızıldere'de katletti. Mahir Çayan, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Ertan Saruhan, Ahmet Atasoy, Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna ve Saffet Alp Türkiye devrim tarihine, zulme boyun eğmemenin, emperyalizme ve kapitalizme karşı mücadele azminin, devrim ve sosyalizm özlemini en zor koşullarda sürdürmenin, devrimci dayanışmanın sembolü olarak geçtiler. Kendini halkına ve yurduna adayan gençliğin, sömürülen işçi ve köylülerin, sade insanların gönlüne kazındılar. 10'lar türkülerde, ağıtlarda sonsuzlaştılar. Oysa 10'ları vuranların adını bilen yok.

Kızıldere işbirlikçi egemenlerin umduğu gibi bir son olmadı. Türkiye halklarının devrimci mücadelesinde yeni bir dönemin başlangıcını oluşturdu. Emperyalizmin ve kapitalizmin boyunduruğundan siyasal, sosyal ve ekonomik kurtuluş mücadelesini bizzat işçi ve köylü kitlelerinin yürüttüğü yeni dönemde, işçi sınıfının ideolojik, politik ve örgütsel öncülüğü ve bilimsel sosyalizmin evrensel kuralları öne çıktı. Türkiye devriminin görkemli atılım yılları başladı. 1 Mayıs'lar, 8 Mart'lar, Newroz'lar, kitlesel grevler, toplu direnişler, faşizme ve NATO'ya karşı eylemler günlük hayatın parçası oldu.

12 Mart faşizmini derinleştirerek tekrarlayan 12 Eylül 1980 faşizminin, bütün ülkeyi kan gölüne çeviren komploların, siyasal cinayetlerin, kitlesel kıyımların ardından bu görkemli atılıma son vermesi de egemenlerin derdine çare olamadı. Tarih sona ermedi. Gün döndü, devran değişti. Devrimci mücadelenin ülkede, bölgede ve dünyada yeniden yükseldiği bir döneme girdik.

Kapitalizmin dünya çapındaki neoliberal saldırısının yarattığı ağır tahribatı yavaş yavaş aşmaya başlayan işçi sınıfımız ve emekçi halklar, Kızıldere'de düşen devrimcilerin mirasını ileriye taşıyacak, 10'ların devrim ve sosyalizm özlemini gerçekleştirecek. 
Yazarın Diğer Yazıları
 Kemal Türkler'i Andık
 Kemal Türkler Yaşıyor, Savaşıyor!
 Unutma, Unutturma
 Harun Karadeniz'i Anıyoruz
 Canan Can Yoldaşımızı Kaybettik
 Mihri Belli Yaşamını Yitirdi
 Nâzım Hikmet Aramızda
 Sosyalist Avukat Halit Çelenk'i Yitirdik
 Devrim Kahramanları Unutulmaz
 Halil Çelimli'yi Kaybettik
 İbrahim Kaypakkaya'yı Anıyoruz
 İşçi Sınıfının Süleymanıyla Birlikte Yürüyoruz
 Orhan İyiler'i Yitirdik
 AHMET BİLGE (SUCU)
 Zekeriya Kılıcıkan