Sosyalist Dergi: 3 |  Arsızlar |
Bir Yetmez, İki Dönem Olsun

Önce Ecevit sonra da Mesut Yılmaz Demirel'in görev süresinin bir dönem daha uzatılmasının uygun olacağını söyledi. Ardından Devlet Bahçeli bu teklifi değerlendirebileceklerini bildirdi.

Dünyaya 1950'den sonra gelen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Demirel'i ya iktidarda, ya da muhalefette gördü. Solun Türkiye'de ilk kez kitleselleştiği 1960'lı yıllarda başbakan Demirel'di. İç savaş yaşanan 70'li yıllarda başbakan Demirel'di. 61 Anayasası'nı beğenmeyen ve "bize bol geliyor" diye eleştiren Demirel'di. Milliyetçi Cephe (MC) dönemlerinde onlarca solcu ve aydın öldürülürken başbakan Demirel'di. 12 Eylül geldiğinde başbakan yine oydu. 61 Anayasası yerine despotik 82 Anayasası geldikten bir süre sonra Demirel yine siyaset sahnesine çıktı. Demirel 90'larda yine başbakan oldu. Bugün Cumhurbaşkanı ve görev süresi 2000 yılının nisan ayında sona erecek.

Ülkemize yaptığı hizmetlerin sonu yok. Zaten kendisi de hizmet vermeye doymamış olacak ki, bir dönem daha başta kalmak için ikide bir ses veriyor.

Çok farklı bir dönemde, henüz İsmet İnönü yaşarken, Cevdet Sunay'ın 1973'te sona eren Cumhurbaşkanlığının bir dönem daha uzatılması görüşmeleri sırasında, İnönü, Meclis'te senatör sıfatıyla bir konuşma yapmıştı. İnönü, Sunay'ın adını vererek, "Bu adamın görev süresini uzatmak istiyorsunuz. Peki bu adam süresi uzatıldığında ne yapacak? Ne yapacakmış! Düne kadar her ne yaptıysa, yarın da aynısını yapacak!" demişti.

Ne diyelim, İnönü o konuşmayı yaparken çok haklıydı.


 
Yazarın Diğer Yazıları
 İŞVEREN GÜVENCE ALDI, İŞÇİYE KAVGA KALDI
 Iraklı Askerlerin Üniforma garipliği
 Arsızlar Köşesi
  Bir Fahri Müfettiş M. Barlas!
 SSGSS Yasasının “Vicdanı” Yok
 Arsızlar Köşesi
 Arsızlar Köşesi
 ARSIZLAR KÖŞESİ
 Vizyon mu, illüzyon mu?
 Savaş Tamtamcılığı
 Savaş "Oyunu"
 Boşver o nahoş hatıraları, söyleşelim güzelleşelim!
 BEN MEDYANIN ZEKİ, ÇEVİK VE AHLÂKLISINI SEVERİM!
 Küba’nın nesi meşhur!
 İTİNAYLA HATIRA YARATILIR!

 
İrtibat: 0212 - 245 28 11
E-posta: posta@urundergisi.com | RSS