Sosyalist Dergi: 6 |  Arsızlar |
RTÜK'ü nasıl bilirsiniz

Halkın çoğunluğunun bir tek 'müstehcenlik' müdahaleleri vesilesiyle tanıdığı bir kurum olan RTÜK'ün, elalemin cinsel hayatına ve küfürlü konuşmasına karışmanın yanında başka özellikleri olduğunu da biliyor muydunuz? Örneğin, bu kurum tüm 'bölücü ve yıkıcı yayınları' takip eder, frekans tahsis eder ve radyoları bazen yıllarca kapatır. Biliyorsunuz bizim büyük medya da RTÜK kurulduğundan beri ona muhalefet ediyor.

Yanlış anlaşılmasın, bu kurumun öyle damoklesin kılıcı gibi muhalif yayınların tepesinde durmasını ve MGK'nın emriyle hareket etmesini eleştirmiyorlar. Gerçi eleştirilerini bize sunarlarken 'halkın sesini kestirmeyiz' diye propaganda yapıyorlar ama, bugüne kadar onlarca yerel sosyalist radyo ve televizyon kapatılırken hiç seslerini çıkartmadıklarını, hatta bunda haber değeri bile bulmadıklarını biliyoruz.

İşte böylesine anti demokratik olan bu kurumun bir maddesi daha var ki, tam da ülkenin gerçekten ihtiyacı olan bir madde. RTÜK'ün 29. maddesine göre, bir ulusal yayın organında yüzde 10'dan fazla hisseye sahip olanlarla, bu kişilerin çeşitli derecelerdeki yakınları kamu ihalelerine giremezler. Sizce, medya patronları hangi maddeye muhalefet ediyorlardır gibi bir soru komik mi olur.

Evet, tahmin ettiğiniz gibi, tüm enerji ihalelerine giren, POAŞ, PETKİM, TÜPRAŞ gibi kamu işletmelerini haraç mezat satın alan ya da almaya çalışan medya tekelleri, onca anti demokratik maddeyi bir yana bırakmışlar, sadece bu yasanın değişmesi için mecliste lobi faaliyeti yürütüyorlar. Mevcut yasaya göre bunların ihaleye girmesi bir suç oluşturuyor. Ama, hepsi de kendilerine dokunulmayacağı düşüncesiyle tesisleri birer birer almaktan da geri durmuyorlar.

Peki, madem kendilerine dokunan yok, o zaman yasayı niye değiştirmeye uğraşıyorlar? Çünkü hepsi de iyi biliyor. Öyle, sosyalist bir yönetimin de gelmesine gerek yok. Biraz dürüst, biraz halkçı, biraz cesur bir hükümet bile, hatta yasaları uygulamaya kararlı bir savcı bile, hepsinin tozunu attırır.

RTÜK maddelerinin değişmesi için biz de tepki gösterelim. Hangi maddeleri demeye gerek yok. Halk düşmanı tekeller neyin değişmesini istiyorsa, biz tersini söyleyelim; emin olun ki yanılmazsınız.

 
Yazarın Diğer Yazıları
 İŞVEREN GÜVENCE ALDI, İŞÇİYE KAVGA KALDI
 Iraklı Askerlerin Üniforma garipliği
 Arsızlar Köşesi
  Bir Fahri Müfettiş M. Barlas!
 SSGSS Yasasının "Vicdanı" Yok
 Arsızlar Köşesi
 Arsızlar Köşesi
 ARSIZLAR KÖŞESİ
 Vizyon mu, illüzyon mu?
 Savaş Tamtamcılığı
 Savaş "Oyunu"
 Boşver o nahoş hatıraları, söyleşelim güzelleşelim!
 BEN MEDYANIN ZEKİ, ÇEVİK VE AHLÂKLISINI SEVERİM!
 Küba’nın nesi meşhur!
 İTİNAYLA HATIRA YARATILIR!