Sosyalist Dergi: 9 |  Arsızlar |
Küba’nın nesi meşhur!

Dünya Bankası raporuna göre, Küba dış yardım almadan, sosyal göstergelerde birçok dünya ülkesini geride bırakmış...

Kübalıların eğitim, sağlık gibi sosyal alanlardaki bu başarıları üzerine Dünya Bankası Başkanı Wolfensohn şu yorumu yapıyor:


Küba müthiş iş becermiş... Üstelik bunu bizim tavsiyelerimiz olmadan yapmışlar. Kendilerini kutlamak gerekir...

Doğru... İMF ve Dünya Bankasının dediklerini yapsalar onların övgüsünden mahrum kalacaklardı.

Bu sözleri uzun zamandır saklıyorduk. Aslında geçerken söylenmiş bir açıklamaya benziyor. Ama bu basitliği içinde bile nasıl sınıfsal bir yanıltma niyeti taşıyor bir bakın. Adamdaki şu özgüvene, şu kendini beğenmişliğe, şu yaptığından emin olma tarzına bir bakın. Eh be Wolfensohn kardeş. Eminiz sen de Amerikalıların devrim öncesi Küba için ne söylediklerini bilirsin. “Küba bizim kimseye zararı olmayan küçük arka bahçemizdir” derlerdi Amerikalılar. Kendi arka bahçelerinde ne yapıyorlarsa, oraya da o amaçla giderlerdi. İçki, kumar, fahişelik, pislik, uyuşturucu... 10 yaşına gelmeden satılan kızlar, daha 20’sine varmadan pörsüyerek emekliye ayrılan insan vücutları, sadece yüzde 10’lar düzeyindeki okuma yazma bilen insan sayısı, çocuk ölümlerinde dünya birincileri arasında yer alan bir ülke, geleceği yok olmuş güruhlar, uyuşturucu batağında tükenen hayatlar.

İşte Kübalılar, önderleri Kastro ve Che Guevera’yla birlikte ülkelerini böylesi bir bataklıktan kurtardılar. Eğitimin yaygın, herkese ve parasız hale getirilmesi, çocuk ölümlerinin yok olma düzeyine indirilmesi, tıbbın ve sağlık hizmetlerinin başka ülkelere yardım edebilecek denli geliştirilmesi, başı dik bir dış politika izleyerek emperyalist kamp karşısında kendisini ezdirmeyen bir ülke yaratılması hep Kübalıların kendi eseridir.

O nedenle Bay Wolfensohn çok şaşırmasın. Eğer Küba halkı, hakikaten İMF ve Dünya Bankası tavsiyelerini dinleseydi, şu anda herhalde krizlerden kriz beğenirlerdi. İnanmayan kendi ülkesine baksın!

 
Yazarın Diğer Yazıları
 İŞVEREN GÜVENCE ALDI, İŞÇİYE KAVGA KALDI
 Iraklı Askerlerin Üniforma garipliği
 Arsızlar Köşesi
  Bir Fahri Müfettiş M. Barlas!
 SSGSS Yasasının "Vicdanı" Yok
 Arsızlar Köşesi
 Arsızlar Köşesi
 ARSIZLAR KÖŞESİ
 Vizyon mu, illüzyon mu?
 Savaş Tamtamcılığı
 Savaş "Oyunu"
 Boşver o nahoş hatıraları, söyleşelim güzelleşelim!
 BEN MEDYANIN ZEKİ, ÇEVİK VE AHLÂKLISINI SEVERİM!
 Küba’nın nesi meşhur!
 İTİNAYLA HATIRA YARATILIR!