10 eylül dergisi kapaklarndan oluşan kolaj

Sayı 7-8 Nisan 1990 Kutlu ve Sargın açlık grevinde

Kutlu ve Sargın açlık grevinde

TBKP yöneticileri Haydar Kutlu ile Nihat Sargın açlık grevine başladılar. Kutlu ile Sargın, iki buçuk yıldır süren tutukluluklarına son verilmesni ve 141-142. maddelerin kaldırılmasını talep ediyorlar.

141-142. maddelerin çağ dışılığı bir yana, yasalar karşısında kendileriyle aynı durumda olan diğer TBKP yöneticileri tutuksuz yargılandıkları halde, Kutlu ile Sargın'ın halâ cezaevinde tutulmaları hiçbir bahaneyle haklı gösterilemeyecek keyfi bir uygulamadır. Bu uygulamayı protesto ediyor, Kutlu ile Sargın'ın eylemini destekliyoruz.

Kutlu ile Sargın derhal tahliye edilsin!

141-142 kalksın!

Bütün politik tutsaklara özgürlük!

İsmail Beşikçi'ye özgürlük

Değerli bilim adamı İsmail Beşikçi "Devletlerarası Sömürge: Kürdistan" adlı kitabı nedeniyle tutuklandı. Kitap piyasaya çıktığı gün toplatıldı. Hemen ardından, Beşikçi'nin yayımlanan son kitabı "Bilim-Resmi İdeoloji, Devlet-Demokrasi ve Kürt Sorunu" da daha çıkar çıkmaz toplatıldı. Cezaevinde bulunan İsmail Beşikçi hakkında bu kitabından dolayı ikinci kez tutuklama kararı verildi.

Bilim onuruna sahip çıktığı, tabulara karşı çıkıp araştırmalarının sonuçlarını korkusuzca yazdığı, düşüncelerini açıkladığı için yaşamının on yılını cezaevlerinde geçiren İsmail Beşikçi'nin derhal serbest bırakılmasını, kitapları üzerindeki yasağın kaldırılmasını talep ediyoruz. Bütün okuyucularımızı İsmail Beşikçi'yle dayanışmaya çağırıyoruz.