10 eylül dergisi kapaklarndan oluşan kolaj

Sayı 9-10 Temmuz Ağustos 1990 Filistin'de yine katliam

Filistin'de yine katliam

İşgal alanındaki Gazze'de bir İsrailli'nin 8 Filistinli işçiyi kurşuna dizmesini protesto eden Filistinlilerin eylemleriyle 1987 Aralık ayından beri aralıksız süren Filistin intifadası yeni boyutlar kazandı. İsrail ordusu Gazze ve Batı Şeria'da sokağa çıkma yasağı ilan ettiği halde büyük gösteriler yapıldı. Ateş açan İsrail güvenlik güçleri 8 Filistinliyi öldürdüler, yüzlercesini de yaraladılar. İsrail'in 1967 öncesi sınırları içerisinde yaşayan Araplar genel greve gittiler. Gösteriler Ürdün'e de yayıldı. İsrailli ilerici güçler de katliam politikasına karşı büyük bir yürüyüş yaptılar.

Son katliam İsrail'in dünya kamuoyunda daha da tecrit olmasına yol açtı. Filistin Devlet Başkam Yaser Arafat BM Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırdı. İsrail'in ağababası ABD, Yasir Arafat'a ABD'ye giriş vizesi vermediği için toplantı Cenevre'de yapıldı. Arafat, işgal altındaki bölgelere BM Barış gücünün gönderilmesini ve İsrail'e uluslararası yaptırım uygulanmasını istedi.

Türkiye halkı Filistin Direnişi'ni destekliyor. İktidarın İsrail’le ilişkilerin düzeyini yükseltme politikasını protesto ediyoruz. Türkiye, Filistin davasını içtenlikle desteklemelidir. Bu arada Sovyetlerden göç edecek 150 bin Yahudi’nin işgal alanındaki topraklara yerleştirdiği planının mutlaka engellenmesini talep ediyoruz. Sovyetler Birliği'ni ve dünya kamuoyunu bu konuda sorumlu davranmaya çağırıyoruz.