Sosyalist Dergi: 23 |  ÜRÜN |
Rahat Uyuyun Yoldaşlar Adınız ve Andınız Yaşıyor! - Unutma Köşesi

Özgürlük, eşitlik ve adalet için verdiğimiz kavgada yitirdiğimiz yoldaşlarımızdan Mustafa Asım Hayrullahoğlu (Deniz Yoldaş) ve Partimizin Atılım döneminin unutulmaz genel sekreteri İsmail Bilen ile Talip Öztürk’ü ve Ali İhsan Özgür’ü andık.

16 Kasım 2007 günü saat 11:00’da Kulaksız Mezarlığı’nda başlayan törende 12 Eylül faşizminin TKP’ye yönelik tutuklamaları sırasında yoldaşlarını ele vermemek için 16 Kasım 1982’de işkencede canını feda etmiş Mustafa Hayrullahoğlu ile uzun bir durgunluk döneminden sonra partimizi tekrar ayağa kaldıran ve işçi sınıfı kitleleriyle birleştiren kadroların lideri, 18 Kasım 1983’te yitirdiğimiz ve mezarı Bulgaristan’da bulunan İsmail Bilen yoldaşımız anıldı.

Ürün’ün yanı sıra Birlik Dayanışma Hareketi (BDH) ve Tüm-İlerici Gençlik Derneği TÜM-İGD’nin de katıldığı anma töreni, devrim şehitleri için yapılan saygı duruşu ve Enternasyonal Marşı’yla başladı.

Mustafa Asım Hayrullahoğlu’nun ölünceye kadar aldığı görevleri cesurca ve özveriyle yerine getiren, inancını sonuna kadar koruyan, insanlarla sıcak ilişkiler kurabilen ve her dakikasını işçi sınıfı mücadelesine adayan ve yaşamıyla da gelecek devrimcilere örnek bir komünist olduğu anlatıldı. Her zaman disiplinli ve özverili bir çalışma anlayışına sahip olan İsmail Bilen’in 73 Atılımı’nı hazırlamakta ve TKP’nin kitlelere mâl olmasında büyük rol oynadığı vurgulandı.

Ardından, 16 Kasım 1979’da faşistler tarafından öldürülen Talip Öztürk yoldaşımızı Kozlu Mezarlığı’nda andık.

Saat 13:00’da başlayan törende yapılan konuşmalarda Talip Öztürk’ün ilerici öğretmen hareketinin işçi sınıfının yolunda gelişmesini sağlayan Birlik Dayanışma Hareketi’nin kurucusu olduğu belirtildi. 1976’da İstanbul TÖB-DER başkanlığına seçilen Talip Hoca’nın örnek eğitimci ve devrimci kişiliği anlatıldı. Tören hep bir ağızdan söylenen TKP Marşı ile son buldu.

Talip Öztürk’ün anma töreninin ardından, aynı mezarlıkta yatan Ali İhsan Özgür’ün mezarı da ziyaret edildi. Ali İhsan Özgür, TKP’nin 80 öncesindeki yayın organlarından Savaş Yolu Dergisi’nin kuruluşunda sorumlu yazı işleri müdürlüğü yapmıştı. Derginin henüz ilk sayısı çıkmadan 21 Kasım 1978’de faşistler tarafından kaçırılarak öldürülmüştü.

İşçi sınıfı mücadelesine yaşamını adayan bu yoldaşlarımıza verdiğimiz mücadele sözümüzü tekrar yineledik. Onlardan devraldığımız mücadele bayrağını yükseltiyoruz, yükseltmeye devam edeceğiz.

TKP Yaşıyor Savaşıyor!

 

Ali Kaplan Yoldaş Kavgamızda Yaşıyor

24 Kasım 2006’da yitirdiğimiz Ali Kaplan (doğumu 2 Ocak 1949) ölümünün birinci yılında Tarsus Musalla Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında anıldı.

TKP’nin Atılım döneminin ilk üyelerinden olan Ali Kaplan, yaşamıyla işçi sınıfı davasına bağlılığın bir örneğini verdi. 12 Mart ve 12 Eylül zindanlarında onurunu dik tuttu, Moskova ve Leningrad’dan Filistin’e, İstanbul ve Ankara’dan Tarsus ve İskenderun’a bulunduğu her yerde savaşsız ve sömürüsüz yeni bir dünya için özveriyle çalıştı. DİSK Maden-İş 18. Bölge Temsilcisi olarak görev yaptı. 12 Eylül diktatörlüğü döneminde faşist cuntanın TKP’ye yönelik operasyonlarında 13 Mayıs 1981 tarihinde tutuklanarak toplam 12,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Saat 11:00’de başlayan anma törenine Ali Kaplan’ın 18. bölge temsilcisi olduğu dönemde Maden-İş Sendikası’nda ve İskenderun Demir Çelik fabrikası örgütlenmesinde birlikte çalıştığı yoldaşları, koğuş arkadaşları, Tarsus, Yenice, Mersin ve İskenderun’dan yoldaşları, Ürün okurları ve TÜM-İGD’li gençler katıldı.

Ali Kaplan başta olmak üzere devrim ve sosyalizm yolunda yitirilenler adına saygı duruşu ile başlayan anmada Ali Kaplan’ın köklü bilgi birikimi, öncü kişiliği, işçi sınıfının örgütlenmesi ve savaşsız, sınıfsız, sömürüsüz bir dünya kurma özlemi ile bütünleşen özellikleri anlatıldı.

Ali Kaplan yoldaşımız sosyalizm yolunda ışık saçmaya devam ediyor. Anısı mücadelemizde yaşayacak!

Zeki Şahin Mücadelemizde Yaşıyor

1979’da faşist çeteler tarafından öldürülen İLD ve İGD üyesi Zeki Şahin (1960-25.12.1979), 23 Aralık 2007 Pazar günü saat 13:30’da Hasdal’da mezarı başında anıldı. Törene Ürün, TÜM-İGD ve Birlik-Dayanışma Hareketi katıldı.

Çok genç denilecek bir yaşta, henüz 17’sindeyken haksızlıklara ve adaletsizliklere karşı mücadeleye atılan bir gençti Zeki Şahin yoldaşımız. Lise yıllarında sosyalizm mücadelesine inanmış ve hızla İlerici Gençlik Derneği’ne üye olarak örgütlenme çalışmaları yürütmeye başlamıştı. Kısa sürede İGD’nin Kağıthane Bölgesi Eğitim Sorumlusu oldu.

Çalışma yürüttüğü bölgelerden biri Feriköy’dü. Burada, bir mahallede patlayan foseptik mahalle halkını perişan etmişti. Mahallede zorluklar yaşayan halka yardım edenlerden biri de Zeki yoldaşımızdı.

İşte bu kampanyaları yürüttüğü bir sırada, halkla iç içe geçmiş olan devrimcileri hazmedemeyen karanlık güçler, yoldaşımızı hain bir kurşunla öldürdüler. Zeki yoldaşımızın üzerinden süt şişesinin kırıkları çıktı. Muhtemelen o sırada mahallelilere süt dağıtıyordu.

Yoldaşımızın cenazesine özellikle çevredeki fabrikalardan gelen çok sayıda işçi ve İlerici Kadınlar Derneği üyelerinden oluşan yaklaşık 2500 kişi katılmıştı. Anısı bugün de yolumuzu aydınlatıyor!

Abisi Halil Şahin kardeşine şöyle sesleniyor: “Kardeşim, artık hiç kimse kapıma gelip ‘Karlı Kayın Ormanı’nı söylemiyor veya hiç kimse o gün İGD’nin neler yaptığından bahsetmiyor. Ancak yeni bir kuşak doğdu. O kuşaktan bir sürü Zekiler çıkacak, müsterih ol. Talip Hoca’nın cenazesinden gelirken ne diyordun: “Abi, ya sen, ya ben vurulursak arkamızdan ‘Talipler, Zekiler ölmez’ diye slogan atılır kuşkusuz, ama giden maalesef gelmiyor. Belki zamanla hep unutulacağız.” O gün söylediklerin kısmen doğru çıktı. Kısmen diyorum, çünkü unutulmadın. İsmin bayraklaştı. TÜM-İGD etrafında toplanan yeni gençlik seni ve diğer şehitlerin ismini yaşatmada kararlı. Benim de sevindiğim, ölümünün bir son olmamasında. Seninle ilgili daha bir çok şey yazmam lazım ama bundan sonrasını seni yaşatacak olan yeni gençler eylemlerle yazacaktır. Hoşçakal canım kardeşim. Seni hiç unutmayacağım.”

Zeki Şahinler Ölmez! 
Yazarın Diğer Yazıları
 Açıklama
 TKP Tüzük Taslağı
 TKP Program Taslağı
 TKP Yasal Kuruluş Hazırlık Konferansı Sonuç Bildirisi
 Tarihimizden
 Suphi’den Bilen’e Gelenek Yaşıyor
 Emperyalist Savaş Blokunun Pirus Zaferi
 Merhaba
 Dünya Komünist ve İşçi Hareketinden: Yunanistan Komünist Partisi Programı - II
 Gündemden
 Norveç’te Faşist Katliam
 15‑16 Haziran 1970’in Derslerini Tartıştık
 15-16 Haziran
 Ortadoğu'dan
 Selamlaşma

 
İrtibat: 0212 - 245 28 11
E-posta: posta@urundergisi.com | RSS