Sosyalist Dergi: 20 |  ÜRÜN |
Merhaba

Kurucu önderlerimiz Mustafa Suphi, Ethem Nejat ve on üç yoldaşımızı 28-29 Ocak’ta çeşitli etkinliklerle bir kez daha andık.
İstanbul’da TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nda “TKP’liler Buluşuyor” başlığı altında düzenlenen gecede “Günümüz Dünyası ve Türkiye İşçi Sınıfı” konulu panel yapıldı. Gecenin müzik, tiyatro, şiir ve film gösterileri ağırlıklı ikinci bölümünde 15’lerin Türkiye komünist hareketi için taşıdığı anlam vurgulandı. Dünya ve Türkiye komünist hareketinin tarihi, az bilinen belgesel nitelikli görüntülerle anlatıldı. Gecede eski kuşak komünistlerden, 1951 TKP tevkifatında hapis yatan Bekir Karayel’den genç kuşak devrimcilere kadar coşkulu bir topluluk bir araya geldi.
Kristal-İş sendikası eğitim uzmanı Zafer Aydın, sosyolog Hakan Koçak ve Petrol-İş sendikası eğitim uzmanı Erhan Kaplan’ın katıldığı panelde sol hareket ve sendikalar, yeni oluşan işçi yatakları ve sendikal zafiyet, sendikaların ve sol hareketin farklı toplumsal kesimlerle buluşma ihtiyacı ve işçi sınıfının değişen yapısı konu başlıkları altında günümüz işçi sınıfı ve sol açısından taşıdığı potansiyel değerlendirildi. Panelde yapılan konuşmaların metnini önümüzdeki sayıda sunacağız.
Amerikan emperyalizmi bütün katliamlarına, işkencelerine, oyunlarına rağmen Irak’ta ulusal halk direnişinin darbeleri altında bunalıyor. Halkların devrimci mücadelesini durdurabilmek amacıyla genel stratejisini değiştiriyor. Daha dün hesaba bile almadığı öteki emperyalist güçleri kendi yönetimi altında tek bir cephede birleştirmeye çalışıyor. İster mutlak dünya egemenliğini öngören imparatorluk stratejisi izlesin, ister kollektif sömürgeciliğe dönüş yapsın, Amerikan emperyalizmi ve bütün suç ortakları yenilecektir.
Amerika’nın arka bahçesi olarak gördüğü Latin Amerika kaynıyor. Direngen Küba emperyalist ablukayı kırıyor. Venezüella’nın ardından Bolivya da yeni bir direniş odağı olarak ortaya çıkıyor. Irak, Filistin, Lübnan, Afganistan, Venezüella, Bolivya… Arkası mutlaka gelecek.
Kapitalist blokun yeni hedef tahtası İran. Komünizm ve devrim düşmanlığı İslam düşmanlığıyla el ele verdi, sermayenin egemenliğini, zulmün karanlığını sürdürmek için yeni oyunlar tezgâhlıyor. Türkiye’nin İslam halklarına karşı savaş üssü olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz.
TÜPRAŞ’ın Koç-Shell grubuna devredilmesini iptal eden Danıştay kararını uygulatmak için görev başına. Petrol-İş’in verdiği mücadeleye destek olmak, kamu kaynaklarının bir aileye ve arkasındaki emperyalistlere peşkeş çekilmesini önlemek, bütün sendikaların, emekten yana bütün parti ve örgütlerin, devrimcilerin ve yurtseverlerin vazgeçilmez görevidir.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. 8 Mart’ın kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinde yeni bir adım olmasını diliyoruz.
Kürt halkının ulusal günü Newroz’u selamlıyoruz. 21 Mart, Kürt kardeşlerimizin eşitlik ve özgürlük direnişinde yeni bir sayfa  açsın, Türkiye ve bölge halklarının kurtuluş mücadelesinde emperyalistlerin Ortadoğu’daki emellerini boşa çıkaracak bir dinamiğin başlatıcısı olsun. Türk, Kürt, Arap, Fars halklarının özgür, eşit ve gönüllü birliğine asla paha biçilemez.
Tüm okurlarımızdan fabrikalarında, okullarında, köylerinde, mahallelerinde yaşadıklarını, duygu ve düşüncelerini, eleştiri ve önerilerini iletmelerini bekliyoruz. Dostça selamlarımızla.


 
Yazarın Diğer Yazıları
 Açıklama
 TKP Tüzük Taslağı
 TKP Program Taslağı
 TKP Yasal Kuruluş Hazırlık Konferansı Sonuç Bildirisi
 Tarihimizden
 Suphi’den Bilen’e Gelenek Yaşıyor
 Emperyalist Savaş Blokunun Pirus Zaferi
 Merhaba
 Dünya Komünist ve İşçi Hareketinden: Yunanistan Komünist Partisi Programı - II
 Gündemden
 Norveç’te Faşist Katliam
 15‑16 Haziran 1970’in Derslerini Tartıştık
 15-16 Haziran
 Ortadoğu'dan
 Selamlaşma

 
İrtibat: 0212 - 245 28 11
E-posta: posta@urundergisi.com | RSS