Sosyalist Dergi: 25 |  ÜRÜN |
Yaşasın 15–16 Haziran!Türkiye işçi sınıfının destansı eylemi, 15–16 Haziran Genel Direnişi’nin 38. yıldönümü 15 Haziran 2008 tarihinde kutlandı. Birlik Dayanışma Hareketi (BDH) Taksim’de bir basın açıklaması yaptı ve Ürün Sosyalist Dergi’nin toplantı salonunda bir söyleşi gerçekleştirdi.

Saat 16.00 Taksim
Taksim Tramvay Durağı’nda yapılan basın açıklamasına Ürün Sosyalist Dergi ve TÜM-İGD de destek verdi. Sloganlarla başlayan eylemde okunan basın açıklamasında, “15-16 Haziran bir avuç ayak takımının sokağa dökülmesi değil, Türkiye işçi sınıfının toplumsal ve politik değişime önderlik edebileceğini gösterdiği bir gündür.” denilerek genel direnişin tarihsel önemi vurgulandı. Basın açıklaması 16 Haziran’da Tuzla’da yapılacak olan greve destek olma çağrısının ardından sloganlarla son buldu. Basın açıklamasında saat 17.00’de yapılacak olan söyleşinin de duyurusu yapıldı.

“15–16 Haziran’dan Günümüze Türkiye İşçi Sınıfı ve Yeni Direniş Odakları”
Basın açıklamasının ardından yapılan söyleşi Ürün Sosyalist Dergi’nin toplantı salonunda gerçekleştirildi. Saat 17.00’de başlayan söyleşi, başta 15–16 Haziran şehitleri olmak üzere tüm devrim şehitleri için yapılan saygı duruşu ile açıldı. DİSK Tekstil Eğitim Uzmanı Hasan Aktaş, emekli işçi Ekrem Sarıoğlu ve eski Maden-İş organizatörü Mehmet İçin’in konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte canlı bir tartışma sağlandı.
“15–16 Haziran’dan Günümüze Türkiye İşçi Sınıfı ve Yeni Direniş Odakları” başlıklı söyleşide İlk sözü Ekrem Sarıoğlu aldı. Sarıoğlu, 15–16 Haziran Genel Direnişi ile işçi sınıfının gücünü dostuna da, düşmanına da gösterdiğini belirtirken o dönemlerde yaşanan “işçi sınıfı devrim sürecine önderlik edebilir mi?” tartışmalarına bir son verdiğini de belirtti. Daha sonra sözü alan Mehmet İçin, o günleri yaşamış biri olarak gözlemlerini anlattı ve büyük işçi direnişinin coşkusunu bugüne taşıdı. Son olarak konuşan Hasan Aktaş da 15–16 Haziran’ı yaratan koşulları anlattıktan sonra yeni 15–16 Haziranlar yaratmak için neler yapılabileceğine değinen bir sunum yaptı. Direnişin kendiliğinden bir direniş olmadığını belgelerle anlatan Aktaş, sendikal mücadelenin yükselişi için kitle ve sınıf sendikacılığı anlayışına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Etkinlik tartışma bölümünün ardından son buldu.

 
Yazarın Diğer Yazıları
 Açıklama
 TKP Tüzük Taslağı
 TKP Program Taslağı
 TKP Yasal Kuruluş Hazırlık Konferansı Sonuç Bildirisi
 Tarihimizden
 Suphi’den Bilen’e Gelenek Yaşıyor
 Emperyalist Savaş Blokunun Pirus Zaferi
 Merhaba
 Dünya Komünist ve İşçi Hareketinden: Yunanistan Komünist Partisi Programı - II
 Gündemden
 Norveç’te Faşist Katliam
 15‑16 Haziran 1970’in Derslerini Tartıştık
 15-16 Haziran
 Ortadoğu'dan
 Selamlaşma

 
İrtibat: 0212 - 245 28 11
E-posta: posta@urundergisi.com | RSS