Sosyalist Dergi: 16 |  ÜRÜN |
MERHABA

Şanlı 1 Mayıs’ı coşkulu bir şekilde kutladık. İşçi sınıfının isyan ve mücadele bayramı 1 Mayıs’ın bu yıl İstanbul’da Saraçhane ve Abide-i Hürriyet olmak üzere iki ayrı alanda kutlanmış olması, işçi sınıfının birliği için çaba gösteren devrimciler için çok olumsuz olarak kaydedilmesi gereken bir durumdu. Gelecek yıl, işçi sınıfının tüm bileşenlerinin bir arada olacağı bir 1 Mayıs kutlamak için dergimiz elinden gelen her şeyi yapacak.
TKP’nin enternasyonalist geleneğini sürdüren yoldaşlar, bu yıl çeşitli ülkelerdeki uluslararası 1 Mayıs kutlamalarına katıldılar. İsveç’teki yoldaşlarımız ise, İsveçli, Şilili, İranlı, Yunanistanlı ve Türkiyeli komünistlerin birlikte düzenlediği Malmö kutlamasının resmi konuşmacıları arasındaydı. Ürün’ün mesajı dünya komünistlerine iletildi.
Irak’taki destansı direnişi ve direnişçileri selamlıyoruz. Amerikan ordusu işgal ettiği kentlerden artık çekilmek zorunda kalıyor. Direnişçiler, Amerikan askerlerine Irak’ta geçen her günlerini zindan edeceklerini gösterdiler. Amerikan ve İngiliz askerlerinin Iraklılara uyguladığı vahşet, hiç kuşku yok, yanlarına kalmayacak.
Irak’taki direniş güçlerinin komünist kolu ile Baas partisinin yaptığı açıklamaların ve dergimizin bu konudaki değerlendirmesinin belgeleri iç sayfalarımızda.
AKP iktidarı, yerel seçimlerden büyük bir kazançla çıktı. Solun iyice sınırlarına çekildiği bu seçimlerin yeniden ayağa kalkış için bir uyarı olmasını umuyoruz. Hedef, ilkeli, programlı ve amacı belirlenmiş birliktelikler olmalıdır. Ürün, bu konuda da birleştirici çabalar içine girecek.
Kıbrıs’ta yapılan referandum, iki halkın birliğini gerçekleştiremedi. Kıbrıslı ilerici Türk ve Rumlara şoven önyargılardan uzaklaşmalarını ve AB ile ABD’ye karşı birlikte mücadelenin yollarını zorlamalarını tavsiye ediyoruz.
Dünyamızı emperyalist tekellerin taleplerine göre yeniden şekillendirmeyi amaçlayan NATO’nun bu yılki toplantısı haziranda İstanbul’da yapılacak. İstanbul’da bulundukları süre boyunca NATO kodamanlarının rahatını kaçırmak için her kesimin elinden geleni yapması gerekiyor.
Siyasi iktidar, ülkede yaşanan hayhuy içinde hem sendikalar kanununu geçirmek hem de kıdem tazminatlarını sermayenin istediği doğrultuda “halletmek” istiyor. Bu konuda emek örgütlerinin bir an önce harekete geçmesi gerekiyor.
Ürün kitaplığına üç yeni kitap eklendi. Kitaplarımızın tanıtımını ve nasıl temin edilebileceğini dergimizin iç sayfalarında görebilirsiniz. Yeni yayınlarımızın sırada olduğunu müjdeliyoruz.
Her zamanki çağrımızı yineleyerek tüm okurlarımızdan fabrikalarında, okullarında, köylerinde, mahallelerinde yaşadıklarını, duygu ve düşüncelerini, eleştiri ve önerilerini iletmelerini bekliyoruz.


Dostça selamlarımızla.
 
Yazarın Diğer Yazıları
 Açıklama
 TKP Tüzük Taslağı
 TKP Program Taslağı
 TKP Yasal Kuruluş Hazırlık Konferansı Sonuç Bildirisi
 Tarihimizden
 Suphi’den Bilen’e Gelenek Yaşıyor
 Emperyalist Savaş Blokunun Pirus Zaferi
 Merhaba
 Dünya Komünist ve İşçi Hareketinden: Yunanistan Komünist Partisi Programı - II
 Gündemden
 Norveç’te Faşist Katliam
 15‑16 Haziran 1970’in Derslerini Tartıştık
 15-16 Haziran
 Ortadoğu'dan
 Selamlaşma

 
İrtibat: 0212 - 245 28 11
E-posta: posta@urundergisi.com | RSS