Sosyalist Dergi: 17 |  ÜRÜN |
Direnişi Hayalet Zannedenler Düşecek

12 Kasım 2004Irak Felluce’de “Hayalet Öfke” adı altında, işgalci Amerikan güçleri tarafından başlatılan katliam beşinci gününe girdi. Başta Felluce olmak üzere, çeşitli kentleri tecrit altına alıp, su ve elektriği kesen işgalciler, hastaneleri kullanılamaz hale getirirken, bir yandan da ilaç ve gıda yardımının kente girişini engellemeye çalışıyorlar. Direnişçilerin mevzilenme ihtimaline karşın camileri de bombardımana tutuyorlar.

Bölgeye sağlık ekiplerinin girişini engelleyen işgalciler, yaptıkları katliamı dünya halklarından gizlemek için kendi denetimleri dışında gazeteci girmesine izin vermiyorlar ve bölge ile ilgili yapılan tüm haberler işgalcilerin denetiminden geçtikten sonra basına yansıyor. Iraklı bir gazetecinin verdiği bilgilere göre, Amerikan ve İngiliz işbirlikçileri, kentin yüzde yetmişini aldık deseler de bunun ne kadar doğru olduğu tartışılır. Direnişçilerin sürekli yer değiştirdiği, sokak sokak dolaşıp ve kimi zaman Amerikan askerlerine saldırıp, kimi zaman da daha sonra saldırmak için geçmelerine izin verdikleri gelen bilgiler arasında.

Türkiye’deki burjuva basın Felluce’deki sivillerin iki ateş altında kaldığını söyleyip manşetlerinden ağıtlar yakıyorlar. Irak’ta savaş yok, Irak’ta tek taraflı bir saldırı var. Felluce’de işgalciler dışında herkes sivil ve herkes direnişçi. Her tarafı leş gibi petrol kokan bu saldırı Irak halkını yok etmek, kendi ülkesinde esaret altında tutup iliklerine kadar sömürmek için yapılıyor. Teksaslı çavuş, Vietkongların, Afrikalıların, Latin Amerikalıların, Afganların ve sayamadığımız diğer halkların kanlarının izini taşıyan postallarıyla Irak topraklarını, özgür Irak halkını ezebileceğini zannediyor. 20 Mart’ta Irak’a atılan ilk bombadan sonra Bağdat sokaklarında cirit atanlar ülkeyi ele geçirdik naralarını atarken Irak yurtseverlerini hesaba katmamışlardı. Bugün Felluce’nin yüzde yetmişini ele geçirdik diyenler hala aynı şeyi hesaba katmıyor. O da Iraklı yurtsever direnişçiler. Bugün Felluce’de ve Irak’ın tüm kentlerinde Irak halkı kendi tarihini kendi kanıyla ve silah tutan elleriyle yazıyor.

İnsanlık tarihini ezilenler ve direnenler yazdı. Zafer direnenlerin olacak ve son sözü Özgür Irak Halkı söyleyecek. Felluce’de direnenleri bir mermi de benden, bir mermi de benden aslanım! diyerek selamlıyoruz.

Zafer Direnen Irak Halkının Olacak!

Her Yer Irak, Her Yer Filistin, Hepimiz Iraklıyız, Hepimiz Filistinliyiz!
Zafer Direnen Türk, Kürt, Arap Halklarının Olacaktır!

İLERİCİ GENÇLİK

 
Yazarın Diğer Yazıları
 Açıklama
 TKP Tüzük Taslağı
 TKP Program Taslağı
 TKP Yasal Kuruluş Hazırlık Konferansı Sonuç Bildirisi
 Tarihimizden
 Suphi’den Bilen’e Gelenek Yaşıyor
 Emperyalist Savaş Blokunun Pirus Zaferi
 Merhaba
 Dünya Komünist ve İşçi Hareketinden: Yunanistan Komünist Partisi Programı - II
 Gündemden
 Norveç’te Faşist Katliam
 15‑16 Haziran 1970’in Derslerini Tartıştık
 15-16 Haziran
 Ortadoğu'dan
 Selamlaşma

 
İrtibat: 0212 - 245 28 11
E-posta: posta@urundergisi.com | RSS