Sosyalist Dergi: 14 |  ÜRÜN |
MERHABA


Yaz rehavetinden de yararlanan iktidarın hem içeride hem de dışarıda emekçilere ve halkımıza yönelik saldırılarını arttırmaya hazırlandığı bir dönemde yeni sayımızı çıkartıyoruz.
Türkiye egemenleri, Irak’ta askerlerin kafasına çuval geçirilmesiyle uğradıkları hakaretin karşılığını vermedikleri gibi, ABD’ye yanaşmanın yollarını arıyorlar. Çuvala konulan kafalar, Türkiye oligarşisinin 1946’dan bu yana yürüttüğü ABD’ye teslimiyet ve halk düşmanlığı politikalarının iflası anlamını taşıyor.
İşbirlikçi oligarşi bu saldırının gereğini yapmak yerine mehmetçiğin kanını pazarlamanın peşinde. Askerimizin emperyalizme direnen kardeşlerine karşı kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Mehmetçiğin Irak’ta kardeşlerini öldürmesine, ölmesine hayır diyelim.
4857 sayılı İş Kanunu çıktı. Bütün yönleriyle işçi sınıfımız aleyhine maddeler içeren yasanın boşluklarını bulmak ve bu yasa varken de hem hukuki hem meşru yeni direniş yolları bulmak, 15-16 Haziranları, 1989 Bahar Eylemlerini yaratan işçi sınıfımıza ve öncülerine düşüyor.
Bu bağlamda, dergimiz çıktığında büyük işçi direnişlerinin hazırlayıcılarından biri olan yiğit işçi önderi Kemal Türkler’i mezarı başında anmış olacağız. Anısı günümüzü aydınlatıyor.
Türkiye işçi sınıfının ve emekçi halkımızın sorunları büyük. Bu sorunların çözümü birleşik bir işçi emekçi cephesine düşüyor. Fabrikalarda, tarlalarda, okullarda, bürolarda, mahallelerde, sendikalarda ve tüm demokratik kitle örgütlerinde güçleri birleştirmenin zamanıdır. 83 yıllık siyasal birikimimizle bu konuda üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getirmeye hazırız.
Ankara temsilciliğimiz Kızılay’a taşındı. Adresi künyede.
Her zamanki çağrımızı yineleyerek tüm okurlarımızdan fabrikalarında, okullarında, köylerinde, mahallelerinde yaşadıklarını, duygu ve düşüncelerini, eleştiri ve önerilerini iletmelerini bekliyoruz.
Dostça selamlarımızla.


 
Yazarın Diğer Yazıları
 Açıklama
 TKP Tüzük Taslağı
 TKP Program Taslağı
 TKP Yasal Kuruluş Hazırlık Konferansı Sonuç Bildirisi
 Tarihimizden
 Suphi’den Bilen’e Gelenek Yaşıyor
 Emperyalist Savaş Blokunun Pirus Zaferi
 Merhaba
 Dünya Komünist ve İşçi Hareketinden: Yunanistan Komünist Partisi Programı - II
 Gündemden
 Norveç’te Faşist Katliam
 15‑16 Haziran 1970’in Derslerini Tartıştık
 15-16 Haziran
 Ortadoğu'dan
 Selamlaşma

 
İrtibat: 0212 - 245 28 11
E-posta: posta@urundergisi.com | RSS