Sosyalist Dergi: 8 |  Ahmet Erhanlı |
NADER'İN MEKTUBU

Çeviren: Ahmet Erhanlı

Amerikan başkanlık seçimleri bildiğiniz gibi, öncelikle iki adayın, şimdi başkan olan George W. Bush ile Albert Gore arasında geçen aya kadar tartışılan bir şekilde yenişememesiyle gündeme girmişti. Bizim ve tüm dünya egemen medyasının ısrarla unutturmaya çalıştığı üçüncü bir adayın aşağıdaki mektubunu yayınlıyoruz. Amerika'daki pek çok sol, sosyalist ve anarşist çevrenin ortak adayı olarak hıristiyan Arap kökenli Ralph Nader adlı bir tüketici hakları savaşımcısı çıkmıştı. Yayınladığımız mektup Yeşil Parti lideri Nader'in televizyon tartışmalarına alınmamasına karşı onun gösterdiği tepkiyi anlatıyor. "Özgür" Amerikan seçimlerinin nasıl "hür ve demokratik" bir ortamda geçtiğini anlattığı için güncelliğini hiç yitirmeyecek diye düşünüyoruz.

Mr. Frank J. Fahrenkopf, Jr.

Mr. Paul G. Kirk, Jr.

Başkanlık Tartışma Programları Komisyonu Eş Başkanları

Sayın Fahrenkopf ve Kirk:

3 Ekim 2000 Salı akşamı, Massachusetts Üniversitesi kampüsünde ev sahipliğini Başkanlık Tartışma Programları Komisyonunun yapacağı birinci başkanlık tartışmasını izlemeye kalkıştım. Bildiğiniz gibi, ben sizin özel iki-partili kumpanyanız tarafından konulan adil olmayan standartlarınız sonucu tartışmalara katılmaktan hariç tutulmuştum. Ancak, üniversite öğrencilerinden biri, bana, iki-partili şovda bulunmak üzere sponsorluğunu şirketlerin yaptığı salondan ayrı bir yerde bağımsız izleyicilere tahsis edilmiş koltuklardan biri için devredilebilir bir bilet vermişti. Tartışmaları izlemeyi planlıyordum, çünkü, aynı gece, Komisyonun yayın yapmasına izin verdiği Fox News kanalının tartışma sahasının yakınlarında kurduğu canlı yayın aracına tartışmaları yorumlamak üzere canlı yayın konuğu olacaktım.

Ben, elimde biletim, etkinliğe doğru yola koyulmuş ve yanımda basın mensupları mevcut ve herşeyi kaydederlerken, yanında üç üniformalı atlı polis bulunan John Vezeris adlı bir güvenlik görevlisi beni durdurdu. Resmi kimliğini göstermeyi reddeden bu güvenlik görevlisi, bana, "Komisyonun size iletilmek üzere bana verdiği talimata göre, alınan karar gereğince, elinizde bilet olsa da olmasa da sizin buraya davetli olmadığınızı bildiririm" dedi. Polis memurlarından biri de bana, eğer bina içinde kalma konusunda ısrar edersem, tutuklanacağımı belirtti. Güvenlik görevlisi, defalarca sormama rağmen, Komisyonun hangi üyesinin böyle bir talimatı verdiğini açıklamaktan ısrarla kaçındı. Ardından, kampanya yetkililerim tarafından gene defalarca sorulmasına rağmen, resmi polisler yardımıyla bu şekilde zor kullanarak kovulma emrini kimin verdiğini öğrenemedik. Fox haber müdürü Roger Ailes tarafından daha önceden davet edildiğim ve aynı tesislerde bulunan canlı yayın aracına doğru yayına katılmak üzere gitmeye çalışırken, aynı polis, beni ikinci kez durdurdu. Bugünkü gazete haberlerine bakılırsa, Bay Kirk benim "protestoları başlatan şahıs" olmamdan dolayı binaya alınmadığımı iddia etmiş. Halbuki ben, yapılan protestolarda yer almadığım gibi, Gore destekçilerinin aynı esnada yaptığı gösterilerden dolayı Başkan Yardımcısı Al Gore benim karşılaştığım muameleye benzer bir tavırla karşılaşmamıştır.

Yeşil Parti'nin Amerikan Başkan adayı olarak elimde biletim varken kamuya açık etkinliklere katılmamın polis marifetiyle yasaklanmasına hiçbir şekilde alışkın değilim. Ayrıca, izni alınmış bir yayına katılmamın ve davetli olduğum bir yerden dinleyicilerime ulaşmamın fiziksel güç kullanılarak zorla engellenmesine de hiçbir şekilde alışkın değilim. Tüm bunların yanı sıra, Komisyonun, bir kamu üniversitesinde beni başkanlık tartışmalarını izlemekten alıkoymak üzere kamu görevlilerine emir vermesi, ardından, sırf benim politik görüşlerim ve Yeşil Parti yandaşı olmam dolayısıyla canlı yayına katılmamı engellemesi, hem Massachusetts Eyaleti yasalarını ve hem de federal insan hakları yasalarını ihlâl etmektedir.

Tüm bu sayılanların ışığında, karşılaştığım bu yasadışı ve rezil davranışı sulhen halletmek üzere, aşağıdaki hususların 10 Ekim Salı sabahı saat 10.00'a kadar yerine getirilmesini talep ediyorum.

1. Her ikinizden de, Vali George W. Bush ve Başkan Yardımcısı Albert Gore Jr. adına resmi ve yazılı bir özür mektubu.

2. Kâr amacı gütmeyen bir kurum olan Harvard Hukuk Fakültesi, Appleseed Seçim Reformu Merkezi'ne 25.000 dolarlık bir bağış.

3. Basın tarafından davet edildiğim veya elimde bileti bulunan diğer başkanlık tartışmalarının yapıldığı yerlere katılmamın engellenmeyeceğine dair bir taahhüt.

Bu üç talebime Salı sabahına kadar cevap vermediğiniz takdirde Nader 2000 Kampanyası 10 Ekim Salı günü yasal haklarını korumak üzere gerekli hukuki girişimlerde bulunacaktır.

Saygılarımla

Ralph Nader 
Yazarın Diğer Yazıları
 Kıdem Tazminatını Gasp Edemeyeceksiniz
 Liseli Gençliğe Saldırı
 12 Mart Darbesinin Kırkıncı Yılı
 NADER'İN MEKTUBU
 Belediye-İş Sendikası'na Çağrı
 İntikam Politikası
 Çekin Ellerinizi Komünist Şairimizden
 İşgalin Beş Yılı
 Yeni Bir Atılım İçin
 Amerikan Emperyalizminin Gerilemesi Sürüyor
 Felluce'nin Anlattığı
 CİA ve EDEBİYAT Bir Operasyonun Öyküsü
 Bin Dokuz Yüz Seksen Dört ve Günümüz
 George Orwell: Sömürge polisi, sosyalist, muhbir
 ABD'NİN ORTADOĞU VE DÜNYA PLANLARI