Sosyalist Dergi: 29 |  ÜRÜN |
Kapitalizme karşı savaş, halklar için barış

1 Eylül 2010

1 Eylül 1939, faşist Alman ordularının Polonya'yı işgal ederek, sadece Sovyetler Birliği'nde 20 milyonun üzerinde insanın katledilmesiyle sonuçlanan 2. Dünya Savaşını başlattığı gündür. Savaşın ardından dünya halkları, kapitalist emperyalizmin bu acımasız saldırganlığı unutulmasın diye, bu günü Dünya Barış Günü ilan ettiler.Kapitalistler arasındaki rekabet, kâr hırsı, emperyalistlerin dünya halklarını sömürmek için kıran kırana mücadelesi her geçen gün büyüyor. Dünyamızı daha önce iki defa toptan cehenneme çeviren bu saldırganlara geçit vermemek istiyorsak halklar için barışı bugün daha gür bir sesle haykırmalıyız.

Ancak kapitalistlerin, emperyalistlerin, gözünü kâr hırsı bürümüş egemenlerin bütün çabaları boşa çıkacaktır. İnsanlık geçen asrın başında halkların barışının nasıl sağlanacağını ve yaşatılacağını Sovyetler Birliği topraklarında bütün dünyaya kanıtlamıştı. Bugün yine dünyanın dört bir yanında, Venezüella'dan Küba'ya, Bolivya'dan Kuzey Kore'ye halklar dünyaya barış tohumları saçıyor.

Bugün gemi azıya alan saldırgan Amerikan emperyalizmi ile AB emperyalizmi kendi kazdıkları kuyuya düşecektir. Dünya halkları arasına nifak tohumları serpen emperyalizm ve kapitalizm dünya halklarının ve işçi sınıfının mücadelesiyle yok edilecektir. İnsanları birbirine düşüren kapitalizm yok edilmedikçe, halklar arası düşmanlığı körükleyen emperyalizm ortadan kaldırılmadıkça gerçek barış sağlanamaz.

Emperyalizm savaş demektir. Savaş, kapitalistlerin kâr ve egemenlik hırsı için sade insanların, bebelerin ve çocukların, gençlerin, annelerin ve babaların, nenelerin ve dedelerin kırılması demektir.

Türkiye'de de 26 yıldır kanlı bir savaş yaşanıyor. Emperyalistlerin ve yerli kapitalistlerin böl yönet oyununun bir parçası olarak Türk ve Kürt halkları birbirine kırdırılıyor. Kürt kardeşlerimizin en doğal haklarını tanımamak, şovenizmi sürdürmek için onurlu barış çağrıları reddediliyor. Yoksul Türk ve Kürt gençlerinin kanını akıtmayacak çözümler torpilleniyor. Ülkemizdeki kardeş kavgasını sona erdirmek Dünya Barış Günü'nün felsefesine en uygun bir adım olacaktır. Savaş tekellerinin ekmeğine yağ süren bu kavganın bitirilmesi Kürt kardeşlerimizin eşit ve özgür bir yaşama kavuşmasını sağlayacağı gibi, Türkiye halklarını birleştirerek Amerikan ve AB emperyalizminin savaş ve egemenlik planlarına da darbe vuracaktır.

Haydi iş başına, emperyalist savaşlara karşı bütün ezilen halkların barışını savunmaya!

 
Yazarın Diğer Yazıları
 Açıklama
 TKP Tüzük Taslağı
 TKP Program Taslağı
 TKP Yasal Kuruluş Hazırlık Konferansı Sonuç Bildirisi
 Tarihimizden
 Suphi'den Bilen'e Gelenek Yaşıyor
 Emperyalist Savaş Blokunun Pirus Zaferi
 Merhaba
 Dünya Komünist ve İşçi Hareketinden: Yunanistan Komünist Partisi Programı - II
 Gündemden
 Norveç'te Faşist Katliam
 15‑16 Haziran 1970'in Derslerini Tartıştık
 15-16 Haziran
 Ortadoğu'dan
 Selamlaşma