Sosyalist Dergi: 9 |  Arsızlar |
İŞTEN ATILACAĞINA ÜCRETSİZ İZNE ÇIK!

Şubat ayındaki ekonomik krizin ardından, tüm ülke çapında, neredeyse bütün sektörlerde işverenler krizi işçi sınıfının bugüne kadar elde ettiği kazanımlara saldırmak üzere bahane olarak kullandı. Saldırı hâlâ devam ediyor, işçi sınıfı örgütlülüğünü pekiştirip karşı durmanın yollarını bulamaz ise bitmeyecek gibi de görünüyor.

Bu dönemde tek tek bireyleri ele alacak olursak yapılan en büyük saldırı, insanların işlerini bütünüyle yitirmesiydi. Sosyal haklardaki gerileme zaten çalışmaya devam edenleri dahi neredeyse işsiz statüsüne sokmuştu. Buna rağmen, işsizlikten daha yıpratıcı bir süreç olmadığını işsizliği yaşayan herkes yakından tanır.

Böylesi dönemlerde yapılması gereken nedir? Elbette ilk hedef işsizliği bütünüyle insanlığın gündeminden çıkarmak olmalı. Ama, böylesi bir nihai hedefin gerçekleşmesi kısa vadede tabii ki mümkün değil. O zaman, devlete çağrı çıkartarak ve bütün kurumları zorlayarak emekçilerin kayıplarının telafi edilmesi istenmelidir. Bunun için de mevcut yasalar çerçevesinde kalındığında bile, sermayenin vergilendirilmesiyle yeterli kaynak sağlanabilir. DİE’nin tuttuğu istatistiklerden çıkartılan bilgilere göre, çalışanların ödediği vergiler toplam vergi gelirlerinin yüzde 65’ini aşıyor. Hem de uzun yıllardır durum böyle.

Bunun anlamı, vergi oranlarını sadece tersine çevirsek dahi yeni kaynaklar yaratılabilir, demektir.

Bütün bunlar bilinmesine rağmen, Özcan Köknel gibi, demokrat çevrelerin yakından tanıdığı, psikoloji ve psikiyatri dallarında uzman bir profesör bakın neler öneriyor:

“Prof. Köknel’e soruyoruz:

-Bu dönemi nasıl aşarız hocam?

-Acılar ve sıkıntılar paylaşılmalı. İşyerleri normal bir dönemdeymiş gibi kitle halinde işçi çıkartıyor. Bu durum insanlarda aşırı endişelere yol açıyor. İşten çıkarma yerine ücretler düşürülerek, ücretsiz izin yoluna gidilerek işsizliğin yaratacağı yıkımlardan kaçınılmalı... Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz unutulmamalı.”

Milliyet, 4 Nisan 2001

Eh yani hocam, getirdiğin öneriye bir bakar mısın? Ücretsiz izinle işsizliğin arasındaki fark nedir hocam? Biri sürekli bir diğeri belirsiz süreli işsiz. Aradaki asıl fark psikolojik. Ama hocam, bizim insanlarımız işlerine hobi olsun diye gitmiyor ki. Çalışmadığı zaman aç kaldığı için iş arar bizim insanlar hocam. O sebeple, birini örneğin 4 aylığına ücretsiz izne çıkartırsan, babadan bir mirası yok ise elbette, o insan “işsizliğin yaratacağı yıkımlardan” kaçınamaz yani. Onu demek istiyorum hocam.

 
Yazarın Diğer Yazıları
 İŞVEREN GÜVENCE ALDI, İŞÇİYE KAVGA KALDI
 Iraklı Askerlerin Üniforma garipliği
 Arsızlar Köşesi
  Bir Fahri Müfettiş M. Barlas!
 SSGSS Yasasının "Vicdanı" Yok
 Arsızlar Köşesi
 Arsızlar Köşesi
 ARSIZLAR KÖŞESİ
 Vizyon mu, illüzyon mu?
 Savaş Tamtamcılığı
 Savaş "Oyunu"
 Boşver o nahoş hatıraları, söyleşelim güzelleşelim!
 BEN MEDYANIN ZEKİ, ÇEVİK VE AHLÂKLISINI SEVERİM!
 Küba’nın nesi meşhur!
 İTİNAYLA HATIRA YARATILIR!