Sosyalist Dergi: 1 |  Arsızlar |
Rıdvan Budak

Türkiye işçi sınıfının en yiğit önderlerinin uzlaşmacı, "uyumlu" sendikacılığa karşı işçi sınıfının haklarını almak üzere 1967 yılında kurduğu DİSK'in son genel başkanı Rıdvan Budak, DSP'den milletvekili adayı oldu. DİSK'in kuruluş bildirgesinde yer alan ana ilkelerden biri konfederasyonun "emperyalizme ve kapitalizme karşı mücadele etmek amacıyla" kurulduğunu belirtiyordu.DİSK'in son genel başkanı Rıdvan Budak'ın bugün aday olduğu DSP ise, daha şimdiden İMF programlarına uygun politikalar izlemekte ve seçim sonrası hükümete gelmesi halinde de aynı politikalara hiçbir itirazı olmayacağını beyan etmektedir. Ayrıca, emperyalist kapitalizmin uluslararası anayasası olarak hazırlanan ve ülkelerin tüm kaynaklarının çokuluslu şirketlere peşkeş çekilmesini sağlayacak MAİ'ye ve uluslararası tahkim yasalarına mutlak bir uyum göstereceğini de seçim bildirgelerine koymuştur.

Rıdvan Budak, işte bu partiden aday oldu ve "işçi sınıfının haklarını mecliste savunmak üzere" aday olduğunu açıkladı. Sen kimi kandırıyorsun; DSP içinde işçi sınıfının hangi hakları savunulacak?

Bu konuda fazla bir yorum yapmak istemiyoruz. Ama şunu sormadan geçmeyelim: Ya Rıdvan Budak, olur ya, milletvekili seçilemezse? DİSK'in başına ne adına geri dönebilecek ve bu durumu işçi sınıfımıza nasıl anlatacak?

 
Yazarın Diğer Yazıları
 İŞVEREN GÜVENCE ALDI, İŞÇİYE KAVGA KALDI
 Iraklı Askerlerin Üniforma garipliği
 Arsızlar Köşesi
  Bir Fahri Müfettiş M. Barlas!
 SSGSS Yasasının "Vicdanı" Yok
 Arsızlar Köşesi
 Arsızlar Köşesi
 ARSIZLAR KÖŞESİ
 Vizyon mu, illüzyon mu?
 Savaş Tamtamcılığı
 Savaş "Oyunu"
 Boşver o nahoş hatıraları, söyleşelim güzelleşelim!
 BEN MEDYANIN ZEKİ, ÇEVİK VE AHLÂKLISINI SEVERİM!
 Küba’nın nesi meşhur!
 İTİNAYLA HATIRA YARATILIR!