Sosyalist Dergi: 8 |  Arsızlar |
Derviş

Ekonomik kriz olarak yutturulan ve emekçileri daha çok soymak anlamına gelen o malum durumun ardından Kemal Derviş'in "kurtarıcı" maskesiyle ekonomi vitrinine oturtuluşunu, daha doğrusu, İMF ve Dünya Bankası tarafından oturtuluşunu, sizin de iyi tanıdığınız bir köşe yazarının, Yasemin Çongar'ın "bundan daha açık dile getirilemezdi" dedirtecek yazısından aktarmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi, Yasemin Çongar, Milliyet'in "Beyaz Saray'dan sorumlu" Washington muhabiri ve genellikle Beyaz Saray'dan kulağına üflenenleri Türkiye'ye aktarıyor. Milliyet gazetesindeki köşesinin adı ise, "Yıldızlar, çizgiler ve ötesi"; kastedilenler arasında Amerikan bayrağındaki yıldızlar ve çizgiler olsa gerek. Ötesini ise bilemeyiz, belki Türkiye'dir. Yazısının hepsini değil, ilgili giriş kısmını veriyoruz:

"Kemal Dervis'in, Ankara'da ekonominin dümenine geçirilmesi operasyonu, pürüzsüz olmasa da, olağanüstü bir hızla ve büyük ölçüde başarıyla tamamlandı.

Bu operasyonda düğmeye basan kişi Başbakan Bülent Ecevit idi, ama onu düğmeye basmaya asıl ikna edenin de Uluslararası Para Fonu (İMF) Başkan yardımcısı Stanley Fischer olduğundan kuşku yok.

IMF ve Dünya Bankası yönetimleri, Derviş'in bunca hızla ve tam olmasa bile, oldukça yetkili bir konumda işin başına geçmiş olmasından çok memnunlar.

Bu operasyonun, hükümette ve üst bürokraside (Temizel istisnası dışında) büyük bir çatlak yaratmaması, iş dünyası ve medya tarafından desteklenmesi, en önemlisi de kamuoyunda "umutlu beklentiler" doğurması, Banka ve Fon'u memnun ediyor. (Zekeriya Temizel'in istifası ise, buralarda açıkçası "bankacılık reformunu hızlandırabilecek bir gelişme" olarak algılandı.)

IMF ve Dünya Bankası yetkilileri, bir yandan Türkiye'de Derviş'e gösterilen olağanüstü ilgiye ve "tek bir adamın ekonomiyi kurtarabileceği" inancındaki naifliğe şaşırıyorlar, ama bir yandan da, ülke ekonomisi ile toplumsal psikolojinin birbirini ne kadar etkilediğini bildiklerinden, "dibe vurmuş" bir haldeyken, milletçe üzerinde ruhsal sörf yapabileceğimiz yeni bir dalga yakalamamıza seviniyorlar....

Geçen hafta Derviş'in Ankara'ya gitmesinin Ecevit ile Fischer arasındaki telefon konuşmalarında ele alındığı sıralarda, Washington'da nabzını yokladığımız Fon çevreleri, 'Derviş'in, Merkez Bankası Başkanı olarak yapacağı katkı sınırlı kalır. Biz kendisine bakanlık verileceğini umuyoruz. Özellikle bankacılık reformunda söz sahibi olması çok yarar getirir' diyorlardı." (Milliyet, 5 Mart 2001, s. 12)

 
Yazarın Diğer Yazıları
 İŞVEREN GÜVENCE ALDI, İŞÇİYE KAVGA KALDI
 Iraklı Askerlerin Üniforma garipliği
 Arsızlar Köşesi
  Bir Fahri Müfettiş M. Barlas!
 SSGSS Yasasının "Vicdanı" Yok
 Arsızlar Köşesi
 Arsızlar Köşesi
 ARSIZLAR KÖŞESİ
 Vizyon mu, illüzyon mu?
 Savaş Tamtamcılığı
 Savaş "Oyunu"
 Boşver o nahoş hatıraları, söyleşelim güzelleşelim!
 BEN MEDYANIN ZEKİ, ÇEVİK VE AHLÂKLISINI SEVERİM!
 Küba’nın nesi meşhur!
 İTİNAYLA HATIRA YARATILIR!